Horolezeckými chodníkmi cez Baranie sedlo

Nezvyčajné letné túry s vilou Kollár

Baranie sedlo spája východnú a centrálnu časť Vysokých Tatier a je preto jeden z najdôležitejších vysokohorských prechodov. Reťaze, ktoré uľahčovali tento prechod boli nainštalované ešte pred viac ako 100 rokmi. Dnes do sedla vedú z každej strany chodníky, ktoré využívajú hlavne horolezci pri zostupe z okolitých štítov. V súčasnosti je pre turistov tento prechod zakázaný.
Na túto túru sa najčastejšie vyráža od chaty pri Zelenom plese. Je to preto, že výstup cez Veľkú Zmrzlú dolinu vedie cez technicky náročnejší terén skalných prahov doliny. Po výstupe do Baranieho sedla zájdeme po chodníčku aj na neďaleký vrchol Baraních rohov. Po opätovnom zostupe do sedla zídeme po horolezeckom chodníku k Téryho chate a odtiaľ na Hrebienok a do Starého Smokovca.
Túto túru odporúčame absolvovať s spolu prechodom cez Priečne sedlo a po prenocovaní Zbojníckej chate pokračovať túrou č. 9 cez severné doliny Vysokých Tatier na Popradské pleso. Jedná sa o mimoriadny vysokohorský prechod najvýznamnejšej časti Vysokých Tatier.

Stretnutie na túru: autobusová zastávka / parkovisko Biely potok

Ukončenie túry: Starý Smokovec - Hrebienok

Trvanie túry: 10 hodín

Náročnosť túry: 3

Max.počet účastníkov: 3 osoby

Poznámka: Na prepravu do východiska túry - Biely potok treba využiť TEŽ do Tatranskej Lomnice a autobusový spoj smerom na Tatranskú Kotliny (Biely potok).

Zverejnená fotografia a texty sú použité s povolením Horský internetový klub, o.z..