hu-Zvláštny mrak Altocumulus lenticularis nad vilou Kollár

2022.08.09

Nad Tatrami vznikol obrovský, zvláštne vyzerajúci oblak 13,07,2022. Vytvoril sa vďaka vlnovému prúdeniu za horami. Ja som ho sledoval asi o 12.30 hod..

Nad Tatrami sa v stredu objavil obrovský mrak typu Altocumulus lenticularis, ide o oblak, ktorý vzniká pri vlnovom prúdení za horami. Fotografie zdieľalo množstvo ľudí na sociálnych sieťach, podľa meteorologičky aerologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu v Gánovciach pri Poprade Anny Pribullovej nejde o nezvyklý jav v Popradskej kotline.

Oblaky takéhoto typu vznikajú, ak je prúdenie za horskou prekážkou zvlnené. "Teraz nám tu prevláda severozápadný vietor, takže pri prúdení cez Vysoké Tatry sa vytvárajú takéto pekné oblaky."

Tieto oblaky vyzerajú ako šošovky

"Zvyknú mať rôzne tvary, typické pre ne je, že vyzerajú ako šošovky. Vznikajú vo fáze vlny prúdenia, kde je vzdušný prúd vyššie ako okolité prúdenie a najmä keď je tam teplota pod rosným bodom, tak tam vzniká oblak. Typické pre ne je, že sa javia, že stoja na mieste, ale pritom s nimi súvisí prúdenie, pohyb vzduchu. Oblak sa drží len v časti vlny toho prúdenia," objasnila Pribullová.