Sklenený vrch - osudy písané pod Veľkou kopu

Nezvyčajné letné túry s vilou Kollár

Príbeh Alfonza Bendára "Sklenený vrch" vyšiel z reálií druhej svetovej vojny, ktoré sa z nemalej časti odohrali práve pod Veľkou kopou v Tichej doline. Veľká kopa tu dostala svoje literárne meno Sklenený vrch. Horáreň ktorá v poviedke predstavuje turistickú chatu, tam stojí dodnes. Vo vojnovej minulosti slúžila ako pracovný tábor pre výstavbu lesnej cesty do Tichej doliny.
Z Podbanska sa bikom dostaneme okolo horárne Tábor až na koniec asfaltovej cesty. Odtiaľ vystúpime cez Zadnú Tichú dolinu do sedla Závor. Tu opustíme turistický chodník a po neznačkovanom hrebeňovom chodníku vystúpime na Veľkú kopu - "Sklenený vrch". Počas celej túry budeme mať neopakovateľné výhľady na Červené vrchy na jednej strane a divoké skalné scenérie Čubriny nad dolinou Temných smrečín až k legendárnej skalnej hradbe Hrubô na druhej strane hrebeňa. Z Veľkej kopy, pod ktorou leží hrob prvej lásky hlavnej hrdinky Bednárovho románu sa po hôľnom chodníčku napojíme na niekdajší zeleno značkovaný chodník, ktorý nás dovedie popod hrebeň Liptovských kôp až do Tichej doliny. Z tohto chodníka budeme mať excelentný výhľad na mohutné západne zrázy Kriváňa, spadajúce od vrcholu až na dno Kôprovej doliny úctyhodných 1300 výškových metrov. V Tichej doline, ešte pred ústim Kôprovej doliny si budeme môcť pozrieť aj onú vodnú stavbu opisovanú v románe Alfonza Bednára - je to vari jedna z prvých malých vodných elektrárni na Slovensku, navyše postavená tak vysoko v horách.
Odtiaľto zbicyklujeme až na Podbanské k štýlovému turistickému hostincu Sviští brloh.Stretnutie na túru: Sviští brloh, Podbanské, Pribylina
Ukončenie túry: Sviští brloh, Podbanské, Pribylina
Trvanie túry: 7 až 9 hodín
Náročnosť túry: 1
Max.počet účastníkov: 6 osôb

Zverejnená fotografia a texty sú použité s povolením Horský internetový klub, o.z..